Harut Mnatsakanyan

Harut Mnatsakanyan 1999 ylnda Sisian, Ermenistan'da dodu. 2010-2014 yllar arasnda Nor Kharberd Kültür Evi Resim Bölümü'nde okudu. Mezun olduktan sonra 2014-2021 yllar arasnda P. Terlemezyan Erivan Devlet Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim Bölümü'nde eitim gördü.

Mnatsakanyan’n eserleri ilk olarak 2013 ylnda Henrik Igityan Sergi Salonu’nda (Erivan) düzenlenen “Gün Batm (Sunset)” isimli karma sergide yer ald. Hemen ardndan 2014, 2015 ve 2016 yllarnda Terlemezyan Sergi Salonu’nda düzenlenen karma sergilere katld. 2015, 2019 ve 2020 yllarnda ise Ermenistan Sanatçlar Birlii’nde düzenlenen karma sergilerde eserleri sergilendi. Sanatç 2020 ylnda Ermenistan Sanatçlar Birlii tarafndan “Yln En yi Örencisi” ödüllünü almtr.

Mnatsakanyan’n resimlerinde k ve gölge daha geri planda kalrken renk tamamyla ön plana çkyor. Yüzen, süzülen ve hatta sçrayan capcanl renk patlamalaryla büyük bir cokunun yanstld bu renk öleni sadece varolan deil, ayn zamanda varolmayan da resmetmek için kullanlyor. Mnatsakanyan için eserlerinde zaman ve hareketi de resmetmek en az renk kadar önemli bir dier unsur. Eserlerine zaman ve hareketi ekleyebilmek üzere sanki uzun pozlamayla çekilmi fotoraflarda olduu gibi devinim halindeki nesnelerin sürekli deien birbiri üzerine binmi görüntülerini anmsatan düümler yaratyor ve bunlar canl karmak renk patlamalaryla ifade ediyor. Sanatç bu ilavelerin sessiz ve duraan bir ortama biraz hareket getirerek resme dinamizm kazandrd görüünde.