Roman Kakoyan

Roman Kakoyan 1998 ylnda Ermenistan’n Aragatsavan köyünde dodu. Sanatç, 2008-2014 yllar arasnda Aragatsavan Kültür Merkezi’nde eitim gördü. 2014 ylnda girdii Erivan’daki Panos Terlemezyan Sanat Okulu Resim Bölümü’nden 2021 ylnda mezun oldu. Roman Kakoyan 2019 ylnda Ermenistan Sanatçlar Birlii’nde düzenlenen bir karma sergiye katld.

Eserlerinde içinde yaadmz mekânlara odaklanan umut vadeden yetenekli genç sanatç Roman Kakoyan, arlkl olarak tek kaçl perspektifle oluturduu iç mekân kompozisyonlarn Hockney’vari çarpc renk paleti, k, gölge ve çeitli kontrastlklarla zenginletirerek yaratt illüzyonik etkiyle derinlik algmz artan ileriyle ön plana çkyor. Sanatç için strüktür çizme düüncesi bina ve iç mekânlarn kendi sanatn anlatmakta arzu ettii izlenimi yaratmann en iyi araçlar olduunu kefetmesiyle ortaya çkan bir durum. Keza, Kakoyan’n en bandan beri temel arzusu çalmalarndaki derinlii göstermek. Biçime ve maddesellie daha çok ilgi duyan sanatç, renkler söz konusu olduunda onlar anlk seçtiini ve biçimin önüne geçmemesi amacyla renklerin tonunu azaltmann kendisi için önemli olduunu belirtmektedir.

Roman Kakoyan'n eserleri ABD, Türkiye, Fransa, Almanya, ngiltere, Rusya ve Singapur’daki kiisel koleksiyonlarda yer almaktadr.