Ruben Grigorian

Biyografi:
Doum 1954, Erivan, Ermenistan.
1978-1984 Erivan Devlet Güzel Sanatlar Enstitüsü.
1983-1988 Erivan Gençlik Tiyatrosu’nda sanat yönetmeni.
Since 1985 Ermenistan Sanatçlar Birlii üyesi.
2000 ylndan biri Erivan, Ermenistan’daki Ulusal Sinema Merkezi’nde çalyor.
25 adet çocuk kitabnn illüstrasyonlarn yapt.

Karma Sergiler:
1990 New Academy Gallery, Londra, ngiltere
1990 Armenian Avangard Artists group show, Kassel, Almanya
1994 Stream of Fire New Art from Armenia, Nicosia, Kbrs
1995 Moscow days of Armenian Culture in Moskova
1995 Armenian Arts and Culture- Bochum days of Armenian Culture in Bochum, Almanya
2007 Orangerie du Luxembourg Musee d’Art Moderne d’Armenie, Paris, Fransa
2008 I colori dell Armenia, Castel Sant Ancelo, Roma, talya
2010 New Masterpieces of Arame Gallery, Erivan, Ermenistan
2011 UNESCO Palace, Beyrut, Lübnan
2011 Contemporary stanbul 2011 Art Fair, stanbul, Türkiye
2012 Contemporary stanbul 2012 Art Fair, stanbul, Türkiye

Personal Exhibitions:
1999 Gallery Caribe, San-Paulo, Brezilya
2004 “Terra Nova” at Academy Gallery, Erivan, Ermenistan
2006 Gabone Gallery, Erivan, Ermenistan

Deerlendirme:
“Ruben Grigorian’n ince ilenmi tablolar, sembolik arl öne çkartyor. Sanatç, özne seçimlerini keyfi bir ekilde yapyor; bir keçi kafas, biraz Rönesans dönemi resmi, bir parça çi et veya kapal bir kap çizebilir. Kulland objelere ait apayr anlamlarn, geometrik bir kompozisyon düzeni içinde birbirleri ile etkileime girmelerini salyor. Grigorian, temsili imgeye yaknlaan bir sanatç.

Bir ressam olarak yeteneini mükemmelletiren Grigorian’n her tuvali, sunumdaki virtüözlüünü yanstyor. Fakat her resim için kapsayc bir anlam bulunamyor; gerçeküstü dizilimleri irrasyonel, heyecan verici, hatta ironik görünüyor. Eserlerini, bir bakn fiziksel yörüngesi ile karlatryor."

Kathryn Hixson
Sanat eletirmeni ve küratör

***
“Ruben Grigorian’n sanat, gerçeküstücülük ve natüralizmin bir kombinasyonu. Tablolarndaki objeler ve figürler, olaan anlamlarndan saptrlyor ve gözlerimizin önünde, açklk ve basitliklerini kaybetmeden dönütürülüyorlar. Gerçekçiliini, gerçei yanstmann aksine, bilinçaltn prensip edinecek bir ekilde yaratm. Ruben Grigorian’n tablolarna bakan izleyiciler, inanç, cesaretsizlik, bir miktar korku ve en önemlisi, ilgi, tablonun içinde belirme istei, sanatçnn gizemli dünyasn hissetme duygusu gibi, farkl hissiyatlara kaplyorlar. Tuvalleri gizem ile olduu kadar, gerginlik ile de dolu. Olaanüstü gerçek olmayan objeleri, monokromatik, huzurlu arka planlarla, ustaca buluturmu.

“Pause” (“Ara”) (2012), “The Bird” (“Ku”) (2012), “Wounded” (“Yaral”) (2012), “Lighthouse” (“Deniz Feneri”) (2012), “The Air” (“Hava”) (2012) gibi eserlerindeki figürlerin yüzleri görülmüyor olmasna ramen, anlatlmaz bir berraklk ve duygusallk sezilebiliyor. Bu eserler hiçbir zaman çözülemeyecek bilmecelermi gibi görünüyorlar. Karakterlerin gölgeleri yok, bu yüzden onlarn gerçek olup olmadna karar vermek izleyiciye kalyor.

Genel olarak, Ruben Grigorian’n tablolarna verdii isimler de sanatnda önemli bir rol oynuyor; zira gizem,  tablolarn isimlerinde bile mevcut. Paletindeki ana renkler gri ve kahverengi. Fotorafik kesinlik ve ara sra görünen detayl aksesuar uygulamalar, tarznn ana özellikleri arasnda saylabilir.”

Tatev Manvelian
Sanat eletirmeni