Kirkor Sahakoğlu

İstanbul doğumlu olan Kirkor Sahakoğlu, Getronagan Lisesi’nin ardından Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Reklam Grafiği Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Milano’da Istituto Europeo Di Design’da master’ını tamamladı. Domus Academy’de bir süre eğitim aldı ve atölyelere katıldı.

1985 yılından itibaren Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında sanat yönetmenliği ve yaratıcı yönetmenlik yaptı. Ardından 1995 yılında kendi ajansını kurdu. Markalaşma sürecinde pek çok kuruma ve ürüne destek verdi. Reklamcılığı süresince çok sayıda Kristal Elma ödülü kazandı.

2010 yılından bu yana serbest çalışan, ajanslara ve kuruluşlara danışmanlık yapan Sahakoğlu, 2000 yılından beri Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümü’nde ders veriyor.

Bilgi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Bahçeşehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde ve Türkiye Reklamcılık Vakfı'ının aralarında bulunduğu çeşitli kurumlarda seminerler ve atölyeler düzenledi.

Kirkor Sahakoğlu 2013 yılında Tütün Deposu’nda “Dildilian Kardeşlerin objektifinden Bir Ermeni Ailesinin Yitik Geçmişine Tanıklıklar 1872-1923” adlı serginin küratörlüğünü üstlendi. Çeşitli sergilerde çalışmaları yer alan sanatçı, 2015 yılında Tütün Deposu’nda “EKSİK” isimli ilk kişisel sergisini açtı. İkinci kişisel sergisi “UTOPIA”yı ise 2017 yılında Galata Rum Okulu salonlarında gerçekleştirdi. Sanatçı 2019 yılı içinde “TUTKU” isimli kişisel sergisini Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde açtı. Yine aynı yıl içinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralİstanbul’da gerçekleşen “Shhh.!: SESSİZLİK” isimli disiplinlerarası bir sergide eserleri sergilendi.