Cem Mumcu

1966 yılında Trabzon Akçaabat’ta doğdu.

Çok erken yaşta okumaya ve yazmaya başladı. Hayatı çocukluğundan itibaren kitap ve edebiyatın etrafında dönüp durdu.

Tıp Fakültesini bitirdiğinde kendisini "çuvala tıkılmış gibi" hissetti. "Çuvaldaki delik" dediği psikiyatriden başını dışarı uzattı. 10 yıllık ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tamamladı. Türkiye’nin en tanınmış ve başarılı psikiyatristlerinden biri olan Cem Mumcu, Analitik Yönelimli Varoluşçu Psikoterapi yöntemini uygulamaktadır. Psikiyatri üzerine yaptığı bilimsel araştırmalar, artistik yaratıcılık ve duygudurum üzerine yoğunlaşmıştır.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 3 yıl boyunca Artistik Yaratıcılık ve Sanat Psikolojisi dersi vermiştir. Türkiye’nin en büyük şirketlerine iletişim üzerine eğitimler veren, etkileşim gruplarını yöneten Cem Mumcu, TED’in Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk organizasyon olan TedxReset’in konuşmacılarından biri olmuştur.

Psikiyatristliğinin yanında yazarlığı ve yayıncılığıyla da tanınan Cem Mumcu, 1997 yılında Okuyan Us yayınevini kurdu. Okuyan Us, 20 yıldır yayıncılığa devam ediyor ve yenilikleriyle ses getiriyor.

Cem Mumcu’nun yazarı olduğu 17 (Binbir İnsan Masalları 1-139, Üçüncü Sayfa Güzeli, Muallakta, Arafta ve Düşlerde, Sahici Aşklar Külliyatı, Hassas Ruhlar Terazisi, Hayat Gerçeğe Perde, Makber, Hayat Kırıklığı, Kendine Bakma Kitabı, Desen mi Demesen mi, Terapi Şeysi, Edebiyatta Demans, OKB ve Depresyon, Kadın ve Depresyon, Yaşlılık ve Depresyon, Başladıysa Biter O Yüzden Güzel, Karmakarışık Sarmaşık) editörlüğünü yaptığı 6 kitabı (Türkiye’nin Çıplak Tarihi, Bakırköy Akıl Hastanesinin Gizli Tarihi, Cinsel Öyküler, Deli Öyküler, Kahramanlar Kitabı, Artrit ve Sanat) ve yayımladığı 3 dergi (Artimento, Şizofreni ve Sanat, Pendulum) bulunmaktadır.

Makber kitabı bugüne dek 9 dile çevrilmiştir: Macarca (Törökfürdö, 2007), Bulgarca (3AROBEHИ, 2010), Almanca (Das Hamam, 2010), Arnavutça (Sarkofagu, 2011), Rumence (Mormant, 2011), İngilizce (The Grave, Taylor&Francis Group Middle Eastern Literatures Akademik Yayını, 2012), İtalyanca (Lesioni Di Famiglia, 2013), Arapça (Makber, 2013), Makedonca (MakБep, 2013)

Şiir, öykü, roman, deneme ve eleştiri türlerinde eserler üretmiştir Cem Mumcu. Hiçbir ödüle eser göndermemiştir. Doruktakiler 2004 Öykü Yazarı ödülü kendisine verilmiştir.

Yazı, şiir ve öykülerinin yayınlandığı dergi ve yayınlar arasında, Taylor&Francis Group Middle Eastem Literatures (incorporating: Edebiyat), Cogito, Kitap-lık, E, Varlık, Milliyet Sanat, Radikal Kitap, Milliyet Cadde, Vatan Gazetesi, Evrensel Kültür, Aries, Artimento, Akademist, Yasakmeyve, Son Kişot, Hayvan, Aura, Vizyon, Cumhuriyet Dergi, Bütün Dünya, DermoArt, lstanbul Art News, Haliç Edebiyat, Yaşasın Edebiyat, Aziziye, Akşamlık, Genç Boyut, Şizofreni ve Sanat, Hürriyet Gösteri, lstanbul Life, Tempo, Bilim ve Gelecek, Cumba lstanbul, Arena, Deniz Yıldızı bulunmaktadır.

Televizyonda ise bugüne kadar yer aldığı iki kavramsal program; Kısa Devre ve Kime Göre Neye Göre programları kaliteleri ve içerikleriyle ses getirmiştir.

Aynı zamanda çizen ve resmeden Cem Mumcu “Sandığınız Değilim, Sandığınız Şeylerden Hiçbiri Değilim, Sandık da Değilim!” isimli ilk kişisel sergisini Aralık 2016’da açmıştır.